Dieta bez glutenu – trend czy metoda na zdrowsze życie?

                             W dawnych czasach ludzie jedli wszystko i nie narzekali na problemy zdrowotne. To jednak czasy, które minęły bezpowrotnie, gdyż człowiek żyjący w XXI wieku jest narażony na całą gamę alergii dotyczących układu pokarmowego. Wśród najbardziej popularnych alergenów zaliczamy gluten. Gluten jest mieszaniną białek, którą można spotkać w wybranych zbożach, a więc obecny jest on w chlebie, bułkach oraz drożdżówkach, ciastkach, ciastach oraz wszelkiego innego rodzaju słodkościach.

Gluten występuje w produktach przetworzonych oraz określanych nazwą Fast food, gluten to mąka oraz makaron, a czasem czai się on podstępnie w produktach, których nawet byśmy o to nie podejrzewali. Dieta określana nazwą gluten free jest niezwykle popularna aptekaprzykrzyzu.pl wśród dzisiejszych ludzi, zarówno tych w wieku nastoletnim, jak również studentów oraz osoby dojrzałe. Niektórzy z nich sięgają po dietę, która nie zawiera nawet śladowych ilości glutenu przez wzgląd na silne alergie pokarmowe oraz nietolerancję, a inni, żeby być na czasie.

Składniki bez glutenu są określane jako zdrowsze oraz bardziej wartościowe, gdyż ich skład jest ściśle monitorowany zarówno przez producentów, jak i samych użytkowników. Na chwilę obecną każdy sklep posiada dział określany nazwą „bez glutenu”. Na półkach znajdziemy przede wszystkim pieczywo, ale także płatki śniadaniowe, słodycze, makarony oraz przekąski. Oprócz tego, coraz częściej spotykamy restauracje, które w menu posiadają adnotację, które z potraw nie posiadają w swoim składzie glutenu.

Ogromna ilość osób potraktowała trend dotyczący diety bezglutenowej jako pomysł na biznes, a więc zostały otwarte restauracje, gdzie każda z pozycji w menu nie posiada glutenu, kawiarnie z bezglutenowymi ciastami, a nawet foodtrucki. Gluten, a raczej produkty go zawierające nie należą do najzdrowszych, gdyż spożywanie nadmiernych ilości białego pieczywa, pączków oraz ciast doprowadzić może chociażby do cukrzycy, nie wspominając już o tyciu.

Comments are closed.